Süper Kadınlar

#ZamanDoldu

“ Erkek İktidarının Zamanı Geçti “
#TIMESUP

Gelsin hayat bildiği gibi gelsin… İşimiz bu yaşamak…
Bir yanımdan bu şarkı çalıyor… Ve mırıldanarak yazmaya koyuluyorum…
Ne çok kadın belki de bu terimi bilmeyenler vardır.
“SUPERWOMAN” demek istiyorum. “SÜPERKADIN” yani kahraman, öncü, güçlü, yenilmez, bağımsız, dik başlı, asi, güzel, çirkin, erkek gibi…vs ne sıfatı uygun görürseniz öyle olsun.
Ama yeter ki “SÜPERKADIN”lar yaşasın.
Nefes almaya devam etsinler ki bizlere de nefes olsunlar.
Akıl olsunlar,
Çıkıp konuşsunlar,
Hakları yendiğinde itiraz etsinler.
Bir ilke imza atsınlar,
İmkansızı başarsınlar.
Tek başlarına dağ gibi sağlam dursunlar,
Kaya gibi güçlü dursunlar.
Yıkılmasınlar ne rüzgarda ne yağmurda,
Savrulmasınlar.
Sonra dans etsinler, özgürleşsinler.
Aa bir de “KORKMASINLAR”
Yeni doğan kız çocuklarına örnek olsunlar.
Haklarını arasınlar, kampanyalara katılsınlar.
Okusunlar, okumaya çalışsınlar.
Ayakta dursunlar.
Düşseler de kalkmasını bilsinler.
Yapsınlar işte. Neden geldiler bu dünyaya? Gerçeğin peşine düşsünler.
Merak etsinler.
Meraklı olsunlar.
Hatta meraktn başlarına işler de açılsın.
Boş versenize, dünya sizi zaten her halükarda yargılayacak
Sizin “SİZ” olma cesaretiniz olsun o yeter.
Gerisi gelir,
Su akar yolunu bulur…
Önce cesaret gelir ve diğer her şey onu izler..
Haydi gelin bir de gözlerimiz, zihinlerimiz parlasın.
Gidelim Hollywood’un görkemli, cazibeli hayatındaki insanlar neler yapıyor..
Bizi ilgilendiren kısmı ise;
İnsani projeler ne alemde. Oradaki kadınlar ne yapıyor?
En dikkat çekeceğimiz konuşmacılar kimler, neler demişler?
Her sene Los Angeles’ta gerçekleşen Golden Globes “Altın Küre” ödüllerinde bu sene ünlü aktivist, yazar ve hayranlıkla takip ettiğim televizyoncu Oprah Winfrey’nin öyle bir konuşması oldu ki…
Kadına hayranım…
Dünyaya gelen, 10 üzerinden 100 yıldızlı insanlardan.
Helal olsun, senden birkaç tane bu dünyaya dağıtabilir miyiz?
Ya da bir 100 sene daha yaşayabilir misin lütfen Mrs.Winfrey?
İşte “SUPER KADIN” sıfatını MUHTEŞEM taşıyan ünlü isimlerden Oprah Winfrey Network’ün kurucusu Oprah Winfrey’nin Golden Globes konuşması:

Oprah Winfrey “Erkek İktidarının Zamanı Geçti”

“Özellikle yeterince güçlü olup konuşma cesaretini gösteren, ve hikayelerini bizimle paylaşan tüm kadınlarla gurur duyuyor ve onlardan ilham alıyorum. Çünkü bu hikayeler nedeniyle burada herkes bu yılın hikayesine katkı yaptı. Yıllarca süren taciz ve saldırılara maruz kalan, büyütmesi gereken bir çocuğu ve ödemesi gereken faturaları olan bütün kadınlara minetttarlığımı sunmak istiyorum. Onlar isimlerini hiç bilmeyeceğimiz kadınlar. 1944’te Recy Taylor ibadetinin ardından evine dönerken silahlı 6 beyaz erkek tarafından saldırıya uğradı, o da şu an bizlerin olduğu gibi vahşice, güçlü erkeklerin yozlaştırdığı bir kültürde yıllarca yaşadı. Ama onların vakti artık doldu! Vakitleri artık doldu…”

Bu konuşma sonunda sosyal medyada milyonlarca kişi tarafından “#TIMESUP” “#ZAMANDOLDU” hashtagleriyle paylaşımlar üst boyuta ulaştı. Hatta 2020’de başkan adayı olmasını isteyenler bile oldu.
Sahi, olsa nasıl MUHTEŞEM olur!
Cinsel istismarı ilgilendiren bu konuşma üzerine;
Takdir edersiniz ki Türkiye’de cinsel istismarın hukuki yaptırımına değinmek isterim.
TCK’nin 105.maddesi Cinsel Taciz suçunu tacize ugrayan kişinin şikayeti üzerine cezalandırır.
Bu suçu işleyen kişiye üç aydan iki yıla kadar hapis veya para cezası verilir. “VEYA PARA CEZASI” ibaresi bu ve bunun gibi saldırgan ve cinsel taciz suçlarını arttırır vaziyettedir. Bir kadının bedenine fiziksel veya fiziksel olmayan şekilde dahi olsa “TACİZ” etmenin para ile ölçülebilecek bir boyutta cezaya indirgenmesi kesinlikle suça teşvik amacındadır ve yaptırımının bu denli caydırıcı olmaması sayesinde de bu cinsel taciz suçlarının önüne ne denli geçilebileceği düşünülmektedir? Bu konu tartışmaya bile açık olmamalı ve yaptırımın hem en az hemde en fazla miktarları arttırılmalı. Hapis cezası dışında para cezası seçeneğinin ise kesinlikle kaldırılması gerekmektedir.
En az “üç ay” ibaresi ise oldukça hafif kalmakta ve yine suçu önleyebilecek nitelikte görülmemektedir.
Tacizin cezalandırılması için fiziksel olarak temas olması gerekmez. Tacizde bulunan aynı iş yerinde çalışan bir kişiyse cezası daha ağır olur. İş yerinde cinsel taciz, kadının ekonomik haklarını ve özgürlüğünü tehdit eder. Bu yüzden kadınların çalışma imkanının ve hareket özgürlüğünün kısıtlanmaması için İş Kanunu da cinsel tacizi cezalandırır.
Fiziksel taciz ise TCK’nın 102.maddesinde Cinsel Saldırı suçu olarak, kişinin vücut dokunulmazlığını ihlal etmek olarak tanımlanır. Kişi istemedikçe hiç kimsenin vücuduna dokunmaya hakkı olmadığı gibi cezasının da daha çok ağırlaştırılması ve türk hukukunda bu konuya uygun yaptırımların ağırlaştırılması şiddetle gerekmektedir.
Bu suçun cezası, saldırıya uğrayan kişinin şikayeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapistir. Saldırganın cezalandırılması için saldırının cinsel ilişki ile sonuçlanması gerekmez. Örneğin; tecavüze teşebbüs ya da elle sarkıntılık cinsel saldırı olarak kabul edilir.
Bu gibi vakıaların önüne geçmek ve hatta tamamen sona erdirmek için alınması gereken önlemler hukuki yönde arttırılmalı. Kadınları bilinçlendirmek ve cesaretlendirmek üzerine konuşmalar sıklaştırılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti olarak; yurtdışında gerek BM’nin gerekse diğer kadın örgütlerinin konuşmaları, seminerleri Türkiye’ye getirilmeli.
Daha çok Türk kadını bilinçlendirilmelidir.
Kadın sığınma evlerine bilgi amaçlı Kadın Hakları ve haklarının korunmasında yapabilecekleri ile alakalı Avukatlık hizmeti, pro bono davaların daha çok sıklaştırılması, seminerlerin fazlalaştırılması… Bilinçlendirme çalışmalarında, kadınlara birebir dersler verilip, topluma yeniden güçlü kadınları kazandırmak ve psikolojik yardımlar ile de desteklenecek kampanyalar düzenlenilmelidir.
Yapılacak pek çok çalışmaya daha geç olmadan başlanılmalı, gerekli önlemler alınmalı ve yaptırımların mutlaka ve mutlaka derecesi arttırılmalı. İnsanların korkacağı ve bu zorbalıklara cesaret edilemeyecek boyutlara getirilmelidir.
Ve hazır Oprah’tan bu kadar bahsetmişken yazımı da ona ithaf ederek bitirmek isterim.
Son zamanlarda 2. kez her saniyesine hayran kalarak okuduğum 10 üzerinden yıldızlı 100 verdiğim kitabını da tabii ki size tavsiye edeceğim.
“What I know for sure” = “Artık Biliyorum” Bunu edinin, daha sonra tekrar konuşalım .
Yazımı ben de seni AYAKTA ALKIŞLAYARAK bitiriyorum Oprah Winfrey!
YAŞASIN Oprah Winfrey’ler!
Yaşasın SÜPER KADINLAR!

Nazlıcan ELESTEKİN